W dniu 7 czerwca 2024 r. na Uczelni Łazarskiego odbyła się konferencja branżowa ochrony zdrowia pt. „POZ NAJ Jakość”, organizowana przez Stowarzyszenie IFIC Polska, Instytut Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego i Związek Pracodawców SPOIWO.
Podczas konferencji zaprezentowane zostało podsumowanie dotychczasowego stanu wdrożenia opieki koordynowanej w POZ oraz przedstawiono kierunki rozwoju, wraz z dyskusją jak najlepiej i najskuteczniej implementować zmiany projakościowe.
Rozwój opieki koordynowanej nie zatrzymuje się, ponad 1/3 podmiotów POZ podpisało umowy z właściwym Oddziałem Wojewódzkim NFZ, obejmując tą formą opieki 50% pacjentów i co miesiąc przybywają kolejne.
Plany i prace na przyszłość przedstawili członkowie Zespołu do spraw wdrożenia opieki koordynowanej w POZ – prof. Agnieszka Mastalerz-Migas i lek. Paweł Żuk. Wizja rozwoju jest odważna i wymaga dużego zaangażowania wielu stron, ale mamy szansę na stopniowe zbudowanie najnowocześniejszej medycyny rodzinnej. Wsparciem w rozwoju będą również Fundusze Europejskie w ochronie zdrowia, w szczególności programy FEnIKS o czym szczegółowo mówiła dyr. Magdalena Wojdowska z Narodowego Funduszu Zdrowia.
Kierunki rozwoju:
Jakie są najbliższe i dalsze plany zmian? W pierwszej kolejności możemy się spodziewać nowego bilansu zdrowia, zawierającego połączone elementy profilaktyki onkologicznej, chorób układu krążenia i diabetologii oraz statusu psychicznego oraz dalszego poszerzania możliwości diagnostycznych lekarza rodzinnego. Będzie również wdrażana ścieżka onkologiczna dla u wybranych pacjentów onkologicznych (najczęstsze nowotwory). Równolegle zespół pracuje nad nowymi usługami:
Zaawansowane są prace nad poprawą jakości – korektami obecnie funkcjonujących ścieżek koordynacji oraz wskaźnikami ewaluacji opieki koordynowanej w POZ, oceniającymi jakość i wyniki kliniczne opieki.
Najbardziej wizjonerskim obszarem, który już funkcjonuje w niektórych rozwiniętych systemach będzie aktywizacja pacjentów – recepta na ruch. Rozwiązanie wymagające czasu i międzysektorowego podejścia, ale przynoszące najtrwalsze długoterminowo efekty wzrostu świadomości zdrowotnej obywateli dzięki dopasowanej komunikacji i edukacji.
W dwóch sesjach dotyczących podsumowania i rozwoju koordynacji oraz integracji opieki gościliśmy prof. Agnieszkę Mastalerz-Migas, Konsultant Krajową w dziedzinie medycyny rodzinnej, pana Macieja Karaszewskiego, zastępcę Dyrektora Departamentu Świadczeń Opieki Zdrowotnej w NFZ, panią Magdalenę Wojdowską, Dyrektor Gabinetu Prezesa Funduszu w NFZ, lek. Tomasza Zielińskiego, Wiceprezesa Federacji Porozumienie Zielonogórskie, dr Bartosza Pędzińskiego Adiunkta w Zakładzie Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz z-cę dyrektora Centrum Diagnostyczno-Leczniczego w Łomży, dr Magdalenę Borkowską, Dyrektor Białostockiego Centrum Onkologii, lek. Pawła Żuka, Przewodniczący Rady Nadzorczej CMD i dr Michała Chrobota, Prezesa Polskiego Towarzystwa Koderów Medycznych (moderacja Magdalena Herman i Artur Prusaczyk).
Jedną sesję poświęcono jakości w opiece ambulatoryjnej, podczas której zaproszeni prelegenci – pani Agnieszka Pietraszewska-Macheta, Dyrektor Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, dr Małgorzata Gałązka-Sobotka Dziekan Instytut Zarządzania w Ochronie Zdrowia, lek. Agnieszka Gosk z NZOZ Poradnia Rodzinna oraz Anna Hucko Stowarzyszenie IFIC Polska przedstawiły kierunki zmian w standardach akredytacyjnych dla placówek POZ, dlaczego warto benchmarkować placówki POZ i w oparciu o jakie wskaźniki i jak skutecznie zbudować wew. system zapewnienia jakości w placówce oraz z jakich doświadczeń międzynarodowych warto skorzystać (moderacja Anna Hucko)
Podczas paneli podsumowujących każdą sesję toczyła się aktywna dyskusja z uczestnikami konferencji, która liczne zgromadziła na Łazarskim i online liderów oraz zainteresowanych wdrażaniem zmian.
Nagranie z wydarzenia jest dostępne na stronie:
W skład komitetu organizacyjnego konferencji wchodzili: Sabina Karczmarz (przewodnicząca), Małgorzata Gałązka-Sobotka, Justyna Marynowska, Karolina Piotrowska i Paweł Żuk.
Fotogaleria:
kontakt@ificpolska.org.pl
zarzad@ificpolska.org.pl
Stowarzyszenie IFIC Polska
ul. Świeradowska 43
02-662 Warszawa, Polska
Nr KRS: 0000774032