Koordynowana opieka zdrowotna jest bardzo ważnym etapem budowy efektywnych, zintegrowanych rozwiązań w systemie ochrony zdrowia. Zespół ds. Pro POZ Plus powstał w celu wsparcia wdrażania sprawdzonych rozwiązań w pilotażu POZ PLUS, poprzez uwzględnienie w planowanej reformie POZ.
W związku z pojawiającymi się rozbieżnościami przedstawianymi podczas branżowych spotkań szkoleniowych dotyczących opieki koordynowanej w POZ, jak również na portalu https://koordynowana.nfz.gov.pl/pytania-i-odpowiedzi/, przedstawiamy interpretację uzyskaną ze strony Narodowego Funduszu Zdrowia:
29 grudnia 2022 r. Minister Zdrowia powołał Zespół do spraw wdrożenia opieki koordynowanej w podstawowej opiece zdrowotnej pod przewodnictwem dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas – Pełnomocnik, Konsultant Krajowy w dziedzinie medycyny rodzinnej. Rolę zastępcy pełni Paweł Żuk. Prace zespołu skupiają się na dalszym, systemowym rozwoju opieki koordynowanej, realizując zadania:
Zespół do spraw zmian w POZ wypracował model zmian dla POZ. Od 1 października 2022 roku lekarze pierwszego kontaktu w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej mogą realizować świadczenia zdrowotne w ramach opieki koordynowanej.
Minister zdrowia powołał 8 lipca 2021 r. Zespół do spraw zmian w POZ. Eksperci mają m.in. opracować koncepcję reformy działania podmiotów podstawowej opieki zdrowotnej w tym wdrożenia koordynowanej opieki zdrowotnej i wypracować propozycje zmian w zakresie finansowania świadczeń. Z ramienia Stowarzyszenia IFIC Polska w zespole pracuje Paweł Żuk.
Zespół ds. zmian w POZ realizuje zadania:
http://dziennikmz.mz.gov.pl/legalact/2021/49/
Wywiad „POZ Plus czy Minus” opublikowany w czasopiśmie Menedżer Zdrowia, kwiecień-maj 2021 r.
kontakt@ificpolska.org.pl
zarzad@ificpolska.org.pl
Stowarzyszenie IFIC Polska
ul. Świeradowska 43
02-662 Warszawa, Polska
Nr KRS: 0000774032